Situatie Tirol verslechtert snel. Code rood afgegeven.
Door: Saskia Smulders
De ellende van huishoudens zonder stroom, omgevallen bomen en forse sneeuw en regen, –waarover we gisteren ook al berichtten– is nog lang niet voorbij voor Südtirol (Italië) en Osttirol (Oostenrijk). De komende 24 uur wordt daar namelijk nog eens twee meter extra sneeuw en regen voorspeld.
Code rood en paars
De Oostenrijkse weerdiensten hebben dan ook voor het zuiden code rood afgegeven voor extreme neerslag en daarmee gepaard gaande onweer. Op sommige plekken, zoals in Kärnten, geldt zelfs code paars.

Veel overlast
In het Italiaanse Alta Badia zitten inmiddels zo’n 12.000 mensen zonder stroom vanwege afgeknapte stroomkabels als gevolg van de zware sneeuw op de draden. Ook talloze wegen zijn afgesloten en treinen rijden er niet meer. Ook in Wengen, Zwitserland, is de schade door storm en afgebroken takken en bomen groot:
Massive windstorm (Guggifoehn) overnight in Wengen. Wengen is not reachable at the moment and the trains between Lauterbrunnen and Wengen are not running! #wengen #inlovewithswitzerland #Switzerland #storm pic.twitter.com/yfx3ZWu6Yy
— Wengen Switzerland (@WengenSwiss) November 15, 2019
Eén-na-hoogste lawinegevaarniveau
Ook het lawinegevaar is een belangrijke factor. In Südtirol en Osttirol zijn de waarschuwingen opgetrokken naar stufe 4, het één-na-hoogste niveau. De zware sneeuw zorgt voor een extreem onstabiele laag die zeer gemakkelijk kan gaan schuiven. Zeer gevaarlijk dus en een situatie om goed in de gaten te houden.
Nog veel meer sneeuw in de kaarten
Vanwege een aanhoudende südstau – de storing die voor de neerslag zorgt- gaat er komende nacht wéér veel sneeuw vallen. Sommige modellen voorspellen zelfs nog twee meter erbij, terwijl er al zoveel ligt, zoals in het Italiaanse Livigno
Woah… Extremely deep snow accumulation in #Livigno, Italy this afternoon 15th November! Report Inmeteo #severeweather #snowfall pic.twitter.com/OT46B5NjRB
— WEATHER/ METEO WORLD (@StormchaserUKEU) November 15, 2019


Op onderstaande animatie kun je goed zien waar de meeste sneeuw gaat vallen tot en met maandagochtend. Bron: WXcharts.com. De verwachting is dat pas halverwege volgende week de situatie zal verbeteren. Lees het uitgebreide weerbericht op de site van Alpenweerman.