Ben je op zoek naar een leuke en makkelijk bereikbare bestemming voor een paar dagen wintersport? Of wil je naast skiën ook andere leuke dingen doen tijdens je vakantie? Misschien ga je met reisgenoten die helemaal niet zo gek zijn op wintersport, maar wel houden van een mooie bestemming? Dan hebben we een perfect alternatief voor je!

Sinds deze winter vliegt Transavia als enige airline rechtstreeks van Amsterdam naar Granada. En dat betekent dat je binnen een uur na landing al op de piste kunt staan. Wij testen deze verbinding en het skigebied en we kunnen alvast verklappen: dit is een shortski-bestemming die je echt eens moet overwegen.

Snel meer weten? Check dan: Skiën in Spanje? Alles wat je moet weten over wintersport in Sierra Nevada!

Wat een adembenemend uitzicht over het uitgestrekte skigebied

First things first: het skigebied Sierra Nevada

We kunnen ons voorstellen dat skiën in het Spaanse Sierra Nevada niet direct een belletje doet rinkelen. Spoiler alert: Nederlanders hebben de weg naar dit skigebied dan ook nog niet echt gevonden. Tijdens onze drie skidagen zijn wij geen enkele Nederlander tegengekomen, en slechts enkele Belgen. Wat ons betreft zeker een voordeel en het skigebied is een pareltje. Eerst even wat facts & figures.

Als meest zuidelijke skigebied van Europa en het hoogste van Spanje biedt Sierra Nevada een unieke ervaring. Met ruim 110 kilometer aan pistes is er voor elk niveau wat wils. Wat dit gebied extra bijzonder maakt, is de combinatie van uitstekende sneeuwcondities en een zonnig klimaat. Dankzij de hoge ligging met toppen tot 3.300 meter blijft de sneeuw van november tot mei van goede kwaliteit. Tegelijkertijd geniet je hier van zo’n 320 zonnige dagen per jaar, wat betekent dat je vaak onder een stralende blauwe hemel de pistes afdaalt. Het skigebied is in ieder geval open van (half) december tot eind april, maar afhankelijk van de sneeuwcondities opent Sierra Nevada vaak al in november, en kun je er soms tot in mei terecht.

Dankzij de hoge ligging blijft de sneeuw hier tot ver in het seizoen van topkwaliteit

Zo kom je in Sierra Nevada en Pradollano

Reizen naar Sierra Nevada is nu makkelijker dan ooit. Vanaf Amsterdam Schiphol vlieg je rechtstreeks naar Granada, wat een flinke verbetering is ten opzichte van de vroegere route via Málaga. Eenmaal geland sta je binnen een klein uurtje in het skidorp Pradollano, de uitvalsbasis voor je wintersportavontuur.

Om van de luchthaven naar het skigebied te komen is een huurauto een slimme keuze. Zeker als je flexibel wilt zijn en naast skiën ook andere plekken in de regio wilt ontdekken. Daarnaast is een luchthaventransfer een optie. Ga je voor de low-budget optie dan kun je gebruik maken van een bus, maar let op: er zijn slechts enkele bussen per dag en die vertrekken vanaf het centrale busstation van Granada. Het kost dus meer tijd en moeite om op je bestemming te komen.

Met je skipas maak je eenvoudig foto’s bij speciale camera’s en download je ze later, net als wij hier hebben gedaan

De eerste indruk van het dorp en skigebied

Vanuit Granada rijden we richting Sierra Nevada. Het voelt nog niet meteen als wintersport—de zon schijnt en het landschap oogt eerder lenteachtig dan winters. Maar terwijl we langzaam hoogte winnen verandert het uitzicht. De kronkelende weg slingert hoger de bergen in en daar, in de verte, schitteren plotseling de witte toppen in de zon. Ja, daar moet het zijn!

Pradollano ligt op zo’n 2.100 meter hoogte en is het kloppende hart van het skigebied. Het dorp is compact en draait grotendeels om het centrale plein, waar skiërs samenkomen voor een kop koffie, een stevige lunch of een après-ski drankje. De hotels zijn tegen de berg op gebouwd en ondanks dat het zichtbaar is dat dit dorp vooral functioneel is, ziet het er gezellig uit. Wij verblijven in hotel Meliá Sierra Nevada, om de hoek bij het centrale plein en de gondel. Tijd om de omgeving te verkennen!

Geniet op de terrassen onderaan de piste terwijl de skiërs hun laatste afdaling maken

De piste op!

Onze dag begon vroeg—heel vroeg. Om 6:45 vertrokken we vanuit Amsterdam, maar dat betekent wel dat we om 9:45 al in Granada landden. Na de transfer checken we snel in bij ons hotel, droppen onze koffer, en hup, op naar de piste!

Gelukkig ligt de gondel op loopafstand, dus binnen no-time staan we bij de lift. In Pradollano vind je twee gondels vlak bij elkaar die je de berg op brengen. De nieuwste is een paar jaar geleden gebouwd om de drukte beter te verdelen en zorgt ervoor dat je sneller boven bent. Wij nemen de gondel richting Borreguiles, het kloppende hart van het skigebied. Hier begint het echte werk—de ski’s gaan onder en de eerste afdaling lonkt!

Eigenaar van de skischool Escuela Internacional de Esquí en skileraar Antonio laat ons de mooiste plekjes van het gebied zien

Minder pistes, maar perfecte sneeuw in de Sierra Nevada

De eerlijkheid gebiedt te zeggen: we moeten het doen met een skigebied dat niet volledig open is. Er is deze winter minder sneeuw gevallen dan normaal, en hoewel de sneeuwkanonnen volop draaien, zijn sommige pistes (eind januari) nog niet toegankelijk. Jammer natuurlijk, maar er wordt keihard gewerkt om extra afdalingen klaar te krijgen. En goed nieuws: op het moment van schrijven zijn er alweer meer pistes open! Hier check je de up-to-date pistestatus.

Gelukkig is de dalafdaling wel helemaal open, dus je kunt zonder problemen terugskiën naar Pradollano. Maar wat ons écht verrast, is de sneeuwkwaliteit. Ondanks dat er minder sneeuw ligt, is die van topniveau. Geen papperige slush in de middag, geen vervelende hobbels die je bovenbenen laten branden—gewoon de hele dag door fijne, compacte sneeuw. Ook wel logisch: Pradollano ligt op 2.100 meter, Borreguiles op 2.700 meter en het hoogste punt van het gebied op bijna 3.400 meter.

De dalafdaling ligt er perfect bij

Een skigebied voor iedereen. Ook als je niet skiet

Wat meteen opvalt in Sierra Nevada, is dat er opvallend veel mensen rondlopen die helemaal niet komen skiën. In Pradollano en Borreguiles wemelt het van de gezinnen met kleine kinderen, ouderen die genieten van de zon en stellen die gewoon een paar dagen in de sneeuw willen doorbrengen. Dat zorgt voor een soms wat chaotisch, maar vooral heel gezellig sfeertje. Iedereen is blij, geniet van het buitenzijn en maakt er een feestje van—ook zonder ski’s aan de voeten.

Omdat niet alle pistes open waren én we er in het weekend waren, was het op sommige plekken behoorlijk druk. De Spanjaarden komen hier graag voor een dagje of een weekend de bergen in, en dat merk je. Op het eerste gezicht lijkt het misschien wat overweldigend, zeker bij de liften. Maar hier komt het meest verrassende verschil met andere skigebieden: de Spanjaarden hebben in de rij staan zo ongeveer tot kunst verheven.

Geen gedrang, geen duwende skiërs die koste wat kost voor willen. Nee, iedereen wacht geduldig op hun beurt, staat in keurig nette rijen en is opvallend vriendelijk. Wordt er per ongeluk op je ski’s gestaan? Dan volgt direct een stortvloed aan welgemeende “perdón’s” en “lo siento’s”. Daar kunnen de Oostenrijkers, Fransen en laten we eerlijk zijn, wij Nederlanders nog iets van leren!

In Borreguiles kan het gezellig druk zijn, maar iets verderop heb je de pistes bijna voor jezelf

Eten en drinken op de piste: efficiënt en met een topuitzicht

Als je op zoek bent naar knusse berghutjes waar je midden op de piste neerploft voor een uitgebreide lunch, dan moet je je verwachtingen een beetje bijstellen. In de Sierra Nevada is alles vrij gecentreerd rondom Borreguiles, en dat maakt het vooral efficiënt. De restaurants en bars zijn ruim opgezet, waardoor je snel geholpen wordt, en ook hier geldt: rijen zijn geen probleem. Iedereen wacht netjes op zijn beurt, zonder geduw of irritatie.

Wat Borreguiles wél bijzonder maakt, is het enorme terras. Dit is dé plek om even bij te komen met een drankje in de zon. En dat uitzicht! Vanaf hier zit je bijna in een soort arena van pistes, waardoor je een perfect overzicht hebt van alles wat er gebeurt. Skiërs, snowboarders, beginners die hun eerste bochtjes maken—je ziet het allemaal, terwijl jij ontspannen van een drankje geniet. Niet voor niets is dit ook een geliefde plek voor mensen die helemaal niet de piste op gaan, maar gewoon lekker willen relaxen in de sneeuw.

Voor een bijzondere eetervaring is er nog het Zwitserse kaasfondue-restaurant La Bodega, waar je je even in de Alpen waant. Verder vind je verspreid over het gebied nog een paar kleinere hutjes waar je snel iets te drinken kunt halen, en in Pradollano zelf is volop keuze voor lunch en après-ski. Zeker aan het einde van de dag stromen de terrassen vol met skiërs die de laatste zonnestralen meepakken. Een perfecte afsluiting van een dag op de piste!

Even relaxen in de lift voordat we weer volop van de sneeuw gaan genieten

De mooiste pistes vind je wat verder weg

Als je rustig wilt beginnen, zijn de blauwe en zelfs groene pistes bij Borreguiles perfect om in te komen. Maar heb je al wat ervaring, dan zou ik je zeker aanraden om verder het gebied in te trekken. Niet alleen omdat daar de mooiste afdalingen liggen, maar ook omdat je dan minder last hebt van, tsja, wintersporters die wat minder bedreven zijn op de ski’s.

Wat namelijk opvalt, en misschien typisch is voor hier, is dat veel mensen op de makkelijkere pistes hun ski’s ineens uittrekken zodra het iets steiler wordt. Terwijl de sneeuw er prima bij ligt, kiezen ze ervoor om een stukje te lopen. Het levert soms chaotische taferelen op, maar gek genoeg gaat het ook weer best soepel. Op de rode pistes zie je dit niet, daar kunnen de liefhebbers gewoon lekker doorskiën.

Mijn absolute favoriet? Dat is zonder twijfel La Laguna. Dit deel van het skigebied staat bekend om zijn lange, rode pistes die heerlijk rustig zijn en een fantastisch uitzicht bieden. Helaas hadden wij pech, want precies op de dag dat we vertrokken, ging dit gedeelte open. Een ander hoogtepunt, letterlijk en figuurlijk, is het hoogste punt van het skigebied. Hier sta je op ruim 3.300 meter en bij helder weer kun je niet alleen de Middellandse Zee zien, maar zelfs Marokko. Dat geeft een bizar contrast: skiën in Spanje met uitzicht op Afrika! Daarnaast beschikt Sierra Nevada over een uitgebreid snowpark voor freestyle-enthousiastelingen en is er zelfs de mogelijkheid om ’s avonds te skiën op verlichte pistes.

Perfecte pistes, volop zon en een strakblauwe lucht – skiën op z’n best

Skiën en een citytrip Granada. De perfecte combi

Skiën in de Sierra Nevada is eigenlijk niet compleet zonder een bezoek aan Granada. Deze stad ligt op slechts 45 minuten rijden en is absoluut een must-see. En als je dan toch gaat, mag het wereldberoemde Alhambra natuurlijk niet ontbreken. Dit prachtige Moorse paleis met de sprookjesachtige tuinen en indrukwekkende architectuur is dé trekpleister van de stad.

Naast het Alhambra is er nog veel meer te ontdekken. De oude Arabische wijk, Albaicín, is een wirwar van sfeervolle, slingerende straatjes waar je heerlijk doorheen kunt dwalen. Helemaal boven wacht je een prachtig uitzicht over de stad én het Alhambra. Ook het oude centrum is een bezoek waard, met als hoogtepunt de indrukwekkende kathedraal van Granada.

En dan het eten. Want ja, tapas eten in Granada is een ervaring op zich. Hier krijg je nog échte gratis tapas bij je drankje, zoals het hoort. Bestel een biertje of een glas wijn en er verschijnt vanzelf een bordje lekkers op tafel.

Meer dan skiën: winterpret voor het hele gezin in de Sierra Nevada

Veel Spanjaarden komen met het hele gezin om te spelen in de sneeuw, zelfs zonder de latten onder te binden. En geloof me, er is ook naast het skiën genoeg te doen. Wij hebben bijvoorbeeld een rit gemaakt met de sneeuwscooter-slee. Kinderen en hun ouders zijn uren zoet in het Mirlo Blanco Fun Park, waar je bijvoorbeeld kunt snowbiken en op een soort rodelbaan op rails de berg kunt afsuizen.

Bij Borreguiles kun je sleeën, of met een grote opblaasband naar beneden glijden. En dan is er nog de schaatsbaan in Pradollano, perfect voor een uurtje ijspret. Wandelen door het gebied kan ook.

Praktisch: zo zit het met vliegen

Zoals ik al zei kon je tot voor kort niet rechtstreeks op Granada vliegen. Vanaf winterseizoen 2024-2025 vliegt Transavia direct van Schiphol naar Granada. Hieronder zie je de vluchttijden. Wij kozen voor een trip van vrijdag tot en met maandag, omdat je zo optimaal gebruik maakt van de gunstige vliegtijden. Ga je liever niet in het weekend, of wil je langer dan slechts een paar dagen: kies de voor jou beste vliegtijden.

Vluchten Amsterdam → Granada

DagVertrek AmsterdamAankomst Granada
Maandag16:30 uur19:25 uur
Vrijdag06:45 uur09:40 uur
Zondag18:05 uur21:00 uur

Vluchten Granada → Amsterdam

DagVertrek GranadaAankomst Amsterdam
Maandag20:15 uur23:15 uur
Vrijdag10:30 uur13:30 uur
Zondag21:50 uur00:50 uur (maandag)
Vanuit de bergen heb je een prachtig uitzicht over Granada in de verte

Onze tips voor een geweldig verblijf in Sierra Nevada

Wil je optimaal genieten van je trip naar Sierra Nevada? Bekijk dan onze tips.

  • Wij kozen voor een verblijf van vrijdag tot en met maandag, omdat je dan optimaal gebruik maakt van de vluchttijden. Zo hoef je ook minder dagen vrij te nemen. Wil je liever meer rust op de piste, dan is het een beter plan om doordeweeks naar Sierra Nevada te gaan.
  • Als beste reistijd raden we (eind) maart en april aan. De sneeuw blijft door de hoge ligging meestal van goede kwaliteit en op die manier kun je je trip het beste combineren met Granada. In de stad wordt het warmer, de bloemen beginnen te bloeien en de terrassen zitten gezellig vol. Skiën in de ochtend en ‘s middags genieten van een zonnige stadswandeling? Klinkt als de perfecte combinatie! En als je echt wilt, kun je zelfs dezelfde dag nog een duik nemen in de Middellandse Zee, die op slechts een uur rijden ligt.
  • Bijna alle hotels bieden half pension aan, maar we raden absoluut aan om (ook) bij de restaurants aan het centrale plein te gaan eten. Wel reserveren, zeker in het weekend!
  • Stel je erop in dat skiën in Sierra Nevada een beetje anders is dan je misschien gewend bent. Het is soms wat chaotischer, er zijn relatief veel beginners, maar de sfeer is buitengewoon goed.
  • Regel je tickets voor het Alhambra ruim van tevoren. Wij waren er in de winter, dus toen viel het mee, maar zodra de temperaturen stijgen, moet je soms al maanden vooraf reserveren. Dit is de officiële website om je tickets voor het Alhambra te kopen.
De lucht is hier zo blauw!

Meer weten over wintersport in Sierra Nevada en direct boeken

De Sierra Nevada biedt een unieke combinatie van skiën, zon en cultuur. Of je nu een korte wintersporttrip plant of een langere vakantie wilt combineren met een bezoek aan Granada, dit gebied is écht een andere wintersport. Wil je meer inspiratie en direct je reis plannen? Bekijk dan de website.

Meer inspiratie over wintersport in Sierra Nevada

Alle foto’s: Marianne Paaij / Pauline van der Waal