European Sleeper


 

Dit seizoen kende een droomstart voor veel skigebieden, zo ook het Oostenrijkse Obertauern. Hoewel, in Obertauern hebben ze niet snel last van sneeuwgebrek. Het is namelijk het meest sneeuwzekere gebied in Oostenrijk. Tijd voor reporter Patricia om te kijken wat Obertauern zoal te bieden heeft, naast heel veel sneeuw!

Fan van Obertauern

Eerlijk: ik had weleens van het gebied gehoord, maar waar het precies lag en verder in elkaar zat wist ik niet. Het gebied wordt vooral door Duitsers bezocht, Nederlanders zijn er minder te vinden. Maar gezien de reacties binnen onze community Liefde voor Wintersport zijn de Nederlanders die Obertauern wel kennen, groot fan.

En ook mij heeft Obertauern aangenaam verrast. Wat een leuk gebied! Met afwisselende pistes die mooi met elkaar verbonden zijn, heel gezellige berghutten en een onverwachte geschiedenis waar ook nog muziek in zit.

Het gebied

Obertauern ligt op het hoogste punt van de Radstätter Tauernpas die al door de Romeinen ’s zomers als noord-zuidverbinding werd gebruikt. Skitoerisme kwam hier op gang sinds 1929. Een gebied met een echte geschiedenis dus!

Het dorp Obertauern ligt op 1.760 meter hoogte, naast het iets lager gelegen (logischerwijs) Untertauern. Het skigebied gaat van een hoogte van 1.630 tot 2.313 meter. Het skigebied beslaat zo’n 100 kilometer aan pistes die aan weerszijden van het dal te vinden zijn. Wat het gebied extra leuk maakt, is dat al deze pistes goed met elkaar verbonden zijn. Zo kun je mooie tochten maken!

In Obertauern vind je veel heerlijke blauwe pistes: lekker breed en soms heerlijk scheuren. 61% van de pistes is hier dan ook blauw. Als je nu denkt dat dat te weinig uitdaging voor je is, dan heb je het toch mis. 35% van de pistes is namelijk pittig rood, maar vooral vind je in Obertauern ook nog de Gamsleiten 2: één van de steilste pistes van Oostenrijk met 100% hellingsgraad.

Routes

Eén van die tochten is de Tauernrunde. Deze kun je 2 kanten op maken. Volg je de groene route dan maak je het rondje tegen de klok in, en volg je de rode dan doe je de Tauernrunde met de klok mee. Wat dit rondje zo leuk maakt, is dat je niet bij 1 bepaalde lift of piste moet beginnen. Je start bij de lift die het dichtste bij jou zit en eindigt daar ook. De Tauernrunde is 12 kilometer. Doe je de rode dan legt je 4.110 hoogtemeters af, doe je de groene dan leg je 4.612 hoogtemeters af. En wil je nog meer kilometers maken, dan plak je gewoon nog wat extra pistes onderweg eraan vast.

Een andere route die je kunt volgen is de Super 7, een tocht die je langs de 7 hoogst gelegen plekken van het skigebied leidt.

En heb je geen zin om het gebied door te skiën dan rijdt er ook een skibus door het hele dal die je meteen naar de gewenste lift brengt. Ook handig voor mensen die niet skiën, die op deze manier toch makkelijk kunnen aansluiten.

Ski in, Ski out in Oostenrijk

Nog iets wat je niet altijd terug vindt in Oostenrijk: in Obertauern is het ski in, ski out! Vanuit je appartement of hotel is er altijd een lift en een einde van een piste in de buurt. De auto kun je dus laten staan. Doordat er maar liefst 11 liften vanuit het dal het skigebied ingaan, is het prettig dat de drukte in bijvoorbeeld een vakantie zich goed kan verdelen en je niet afhankelijk bent van 1 of 2 liften die omhoog gaan.

Sneeuwzeker

Obertauern claimt niet alleen het meest sneeuwzekere skigebied te zijn, maar dit is ook bewezen door onafhankelijk onderzoek. Jaarlijks ligt hier gemiddeld 264 centimeter sneeuw en daar is de afgelopen 100 jaar maar weinig verandering in gekomen.

Door zijn geografische ligging in een schneeloch profiteert het gebied namelijk van zowel sneeuwval als die uit het noorden komt, als de sneeuwval als die uit het zuiden komt. Gecombineerd met de relatief hoge ligging zorgt dit voor bakken sneeuw. Nog een voordeel: door de vele sneeuw loopt het seizoen hier van eind november tot maar liefst 1 mei.

Het gebied verkennen

Bij aankomst zien we de bakken met sneeuw al liggen. Wat een droomstart van dit seizoen! Nu hebben ze in Obertauern sowieso nooit te klagen qua sneeuw, maar men is wel blij dat het in november al gevallen is!

Tijdens ons bezoek valt er nog veel meer sneeuw bij. Dat is heerlijk skiën, maar helaas in ons geval ook iets minder voor het zicht, want we hadden wat last van mist. Ondanks het gemis van een zonnetje (tja, wij houden daar nou eenmaal óók van), hebben we top geskied. De sneeuwcondities zijn namelijk echt fantastisch.

Door het slechte weer besluiten we wel een beetje in de buurt te blijven. We pakken de Grünwaldkopfbahn, die niet geheel toevallig naast ons gelijknamige hotel ligt. Vanaf hier verkennen we de pistes aan deze en overkant van het dal. En wat een mooie pistes zijn dit! Het is dan ook genieten geblazen op de brede blauwe scheurpistes. En ook rood biedt genoeg plezier. Das genieten hier! En ondanks het dat zicht ronduit slecht te noemen is, staan er gelukkig overal bordjes die je de weg wijzen.

Sfeervolle berghutten

Onderweg stoppen we even om iets te drinken. Hier worden we aangenaam verrast door de gezelligheid van de berghut. Ook voor de lunch stoppen we bij één van de vele berghutten en zijn we weer verrast door het gezellige restaurant. Hier niks geen grote zelfbedieningsrestaurants zonder sfeer. Helemaal heerlijk Oostenrijks hier, en ook nog redelijk geprijsd. Je betaalt hier bijvoorbeeld 5,90 euro voor een halve liter bier van de tap. Als we dat vergelijken met onze Alpen Bier Index, blijkt dit net iets boven de gemiddelde prijs van vorig seizoen te zitten (5,75 euro).  (Help je trouwens dit jaar ook weer mee met onze Alpen Bier Index? Meer info vind je hier!)

Verbindingen

Op dag twee besluiten we, ondanks dat het weer nog slechter is, de rest van het gebied eens goed te verkennen. Wat blijkt, de pistes zijn zo goed verbonden dat je in je no time aan de andere kant van het gebied zit. Wat een leuke verbindingen zo! Soms moet je wel even kijken waar je precies heen moet, en vooral boarders moeten wel in de gaten houden wanneer ze even vaart moeten maken om een verbinding te halen. Met mist is dat wel wat onhandig. Gelukkig klaarde het steeds meer op in de loop van onze dag en hebben we ook kunnen genieten van de mooie uitzichten op de bergen: tenslotte hoort ook dát bij een wintersport!

We lunchen in een tentje in het dorp, ook hier is het alweer gezellig en een goede prijs/kwaliteit verhouding. Na de lunch skiën we nog wat in het rond (letterlijk 😉) en is het ook in de rest van het gebied genieten van leuke routes en verbindingen.

Kinderen

Er zijn ook leuke routes om te skiën voor kinderen. Speciaal voor hen is er de Bobby-runde. Een piste waar kleintjes makkelijk naar beneden kunnen skiën, kunnen genieten van een treintje en sprookjesbos en genieten van Bibo Beer. Een andere tocht, Mytrack, is geschikt voor kinderen met meer ervaring. Deze ronde neemt de kinderen langs een boardercross piste, funparks en speedtracks.

Accommodaties

Je vindt hier accommodaties voor elk wat wils met ruim 150 accommodaties binnen een prijsniveau wat prima te noemen is. De Ski in, Ski out maakt het ook nog eens heel erg prettig! Wij verbleven in Hotel Grünwaldkopf, een heerlijk en typisch Oostenrijks hotel wat perfect is gelegen op loopafstand van maar liefst 3 liften die je naar alle kanten van het skigebied brengen.

Skigebied waar muziek in zit

Wist je dat Obertauern een bijzondere band heeft met The Beatles? Voor de Beatles film “Help!” streek de Britse band in 1965 namelijk neer in Obertauern. Behalve John Lennon had geen van de Fab Four ooit op ski’s gestaan. Toch moesten ze de film over heuvels springen en door kloven en het bos skiën. Na enkele lessen konden ze op de ski’s staan en een paar meter recht vooruit glijden zonder om te vallen, zodat in elk geval de close-ups gedaan konden worden.

Maar voor het echte skiën waren stand-ins nodig. Vier jongemannen uit het dorp en de nabije omgeving kregen ieder een ‘Beatle’ toegewezen en werden elke ochtend geschminkt en verkleed als John, Paul, Ringo en George, compleet met pruik, zonnebril en hoed. Indirect leidde dat zelfs tot het enige Beatles-concert op Oostenrijkse bodem ooit, toen de band besloot voor hun stand-ins een privé concert te geven als dank voor de bewezen diensten. Dit grappige stukje geschiedenis wordt geëerd met en echt Beatles standbeeld, dat naast piste 25a staat.

Après-ski

Voor apres-ski zit je hier wel snor! Er zijn meerdere schirmbars en berghutten waar je op de banken kunt aan het einde van de dag. Onderstaand filmpje ging viral en maar weinig mensen weten dat dit in Obertauern is!

@axxes_it

@GRUBER OBERTAUERN see you next year ⛷️🚡

♬ original sound – Axxes IT Consultancy

Hoe kom je er?

Als je het vliegtuig pakt kun je vliegen op Salzburg. Vanaf daar is het zo’n 70 kilometer rijden. Dat betekent dat je met een klein uurtje in het gebied bent. (Helaas dit jaar iets minder snel, vanwege wegwerkzaamheden).  Vanaf Utrecht is het zo’n 1.000 kilometer met de auto.

Pluspunten Obertauern

  • Sneeuwzeker!
  • Binnen de 100 pistekilometers is er genoeg afwisseling en kun je leuke tochten maken.
  • Ideaal met kinderen: skigebied wat niet te groot is, sneeuwzeker en gericht op kinderen.
  • Je kunt hier skiën van eind november- begin mei.
  • Ski-in, ski-out in Oostenrijk!
  • Goed te bereiken vanaf Salzburg.
  • Geschikt voor beginners: veel blauw.
  • Après-ski mogelijkheden door het hele gebied.
  • Meerdere liften die vertrekken uit het dal.
  • Supergezellige berghutten.

Minpunten

  • Bij sommige verbindingsgedeeltes moet je flink vaart maken. Boarders worden hier niet altijd blij van.
  • Vergevorderden zijn hier misschien sneller uitgekeken.

Conclusie

Obertauern heeft ons aangenaam verrast. Ik kende het gebied niet, en met mij veel andere Nederlanders ook niet. Ik vind het gebied dan ook onterecht onbekend. Want wat een leuk, overzichtelijk en toch veelzijdig skigebied is dit! De rondes die je kunt skiën maken het erg aantrekkelijk. En heerlijk Oostenrijks ook, met gezellige berghutten en dito accommodaties.

En voor de vaste fans uit Nederland: sorry dat ik het geheim van jullie sneeuwzekere parel nu verklapt heb….

Foto’s: Patricia Christiani

Anderen lazen ook:

Innsbruck

Klik hier voor meer informatie voor een actieve vakantie in Innsbruck en omgeving


 

 

Ski amade

Ski amadé – Oostenrijks grootste skiparadijs

Alleen in Ski amadé kunt u met één skipas genieten van maar liefst 760 kilometer aan pistes. Tot wel 270 moderne liften en 356 perfect geprepareerde pistes in adembenemende berglandschappen wachten op skiërs en snowboarders.Lees meer

Sony camera's

Leg elk moment vast

Of je nu op wintersport gaat, door de bergen gaat wandelen of gaat genieten van een luxe vakantie aan zee, Sony biedt voor elke reis foto- en videografie producten om jouw unieke ervaringen vast te leggen en de content naar een hoger niveau te tillen. Zo is de nieuwe Sony A7C II samen met de FE 16-25mm F2.8 G en FE 24-50mm F2.8 G lens bijvoorbeeld een perfecte lichte en compacte kit als je maar weinig bagage mee kan nemen. Ontdek meer

Sankt Anton am Arlberg

Het grootste skigebied van Oostenrijk

Het winterseizoen begint op 4 december in St. Anton am Arlberg. Dan opent de deur naar buitengewone ervaringen in het grootste skigebied van Oostenrijk. Het charmante resort trekt wintersportliefhebbers van over de hele wereld en biedt meer dan alleen ongerepte pistes: een mengeling van traditie, avontuur en adembenemende natuur. Lees meer