Kerstvakantie in de Alpen: kouder en meer sneeuw dan de laatste jaren

Momenteel is het tijdelijk flink zacht in de Alpen, maar later deze week keert de winter volledig terug. Daardoor start de kerstvakantie voor wintersporters dit jaar veel beter dan de voorgaande jaren. Tot en met het afgelopen weekend was het optimaal wintersportweer in de Alpen. In de meeste dalen lag een mooie laag sneeuw, het was koud, de pistes waren in topconditie en de zon scheen volop.
Afgelopen nacht trok echter een warmtefront over, waardoor de temperaturen overal flink stegen. Deze maandag dooit het daarom tot op grote hoogte, en in delen van Oostenrijk valt regionaal zelfs wat regen.
De komende twee dagen blijft het zacht, maar het weer is gelukkig droog en zonnig. Morgen is de lucht vanaf de Franse Alpen tot in Oostenrijk vrijwel overal strakblauw. Op 1500 meter loopt de temperatuur op tot ongeveer 10 graden in Frankrijk en 5 graden in Oostenrijk, terwijl de vorstgrens zich in het hooggebergte bevindt. Ook woensdag verwachten we vergelijkbare temperaturen, al trekken er dan wel enkele sluierwolken over.
Regen en sneeuw
Donderdag volgt een weersomslag. Eerst begint het te regenen en sneeuwen in Zwitserland en de Franse Alpen, met een aanvankelijke sneeuwvalgrens rond 1800 meter. Daarbij staat een stormachtige wind. Elders in de Alpen blijft het donderdag overdag nog droog maar wordt het wel duidelijk bewolkter. Donderdagavond en in de nacht naar vrijdag breiden regen en sneeuwval zich uit over de hele Alpenboog. Het stormt soms behoorlijk en daarbij stroomt koudere lucht binnen, waardoor de sneeuwvalgrens snel zakt naar 800 en later zelfs 500 meter. Hierdoor wordt het overal weer wit tot in de dalen.
Vrijdag blijft het aan de noordkant van Zwitserland en Oostenrijk nog lange tijd doorsneeuwen, terwijl het in Italië en Frankrijk alweer snel droog wordt met geregeld zon. In de meeste gebieden valt in totaal 10 tot 30 centimeter sneeuw.
Droog onderweg naar de Alpen
Wie vrijdagavond of zaterdag vertrekt, ondervindt waarschijnlijk maar weinig hinder van het weer op de weg. De hele route naar de Alpen blijft waarschijnlijk droog. Tijdens de nachtperiode moet in het zuiden van Duitsland echter wel rekening worden gehouden met mogelijk gladde wegen door bevriezing of sneeuwresten. Dit is ook het geval in de Alpenlanden zelf.
Zondag verse sneeuw
Zondag volgt opnieuw een portie verse sneeuwval, waarbij vooral Zwitserland en delen van Oostenrijk in de prijzen vallen. Mogelijk valt er een flink pak sneeuw tot in de dalen. Ook in de dagen daarna blijven de sneeuwkansen hoog, al kan de sneeuwvalgrens dan tijdelijk hoger uitvallen. In ieder geval start de kerstvakantie dit jaar met meer sneeuw en kou dan in de voorgaande jaren.
Bron: WeerOnline, Jeroen Elferink
Voorspel het weer in jouw skigebied
Alpenweerman stelt haar weerkaarten kosteloos beschikbaar voor niet-commercieel gebruik. Bekijk dus dagelijks de weerkaarten met sneeuw- en weersverwachting op Alpenweerman en word de persoonlijke wintersportweerman van je vriendengroep of familie.
Veel plezier en succes met voorspellen! Volg vooral ook onze site Alpenweerman, voor accurate weersvoorspellingen in de Alpen!
DOE OOK MEE MET ONZE WIN-ACTIES KLIK HIER
WeerOnline en Snowrepublic zijn sinds 2022 media-partners. Regelmatig deelt de redactie van WeerOnline weerberichten en andere relevante artikelen met de lezers van Snowrepublic. Voor meer nieuws en achtergronden, kijk ook op WeerOnline.nl